Narrow Search

Materials Cost
Filters: Your search found 277 results.
Materials Cost:
$1 - $5  
Sort by:
Per page:

Now showing results 41-50 of 277

In this demonstration activity, students make structural models of gas molecules using pipe cleaners and polystyrene balls and test their molecules for their resonant frequency. Students shake the models, count vibrations, and compare the resonance... (View More)

This is a lesson about geologic history. Learners will work together to create models of volcanic lava flows and analyze the layers that form on a planet's surface. They will sequence lava flows produced by multiple eruptions. Students will be asked... (View More)

In this activity, learners select the scientific instruments for their satellite, calculate the power requirements for all the subsystems, and construct a scale model of their very own Earth observing satellite using building blocks and/or Legos.... (View More)

In this hands-on activity, students learn about the different realms of the Universe and explore their sizes and relative scales. They will be guided through a process that uncovers the immense sizes of the Sun, Solar System, Solar Neighborhood,... (View More)

Keywords: NSTA2013

Learners will rotate through three stations where they investigate probes and rovers to learn how they are built, learn about the propulsion, navigation, controls and daily handling of spacecraft, gather, and analyze data from multiple sources on... (View More)

Learners will review the structure, content and size of the Solar System. This lesson is designed using the 5E instructional model and includes: teacher training, unit pacing guides, essential questions, a black-line master science notebook, a... (View More)

Audience: Middle school
Materials Cost: $1 - $5 per group of students

This is a lesson about how to answer a scientific or engineering question. Learners will refine the scientific question they generated in Lesson 5 so that it can be answered by data and/or modeling, brainstorm possible solutions for the scientific... (View More)

Audience: Middle school
Materials Cost: $1 - $5 per group of students

Learners will investigate probes and rovers to learn how they are built, learn about the propulsion, navigation, controls and daily handling of spacecraft, gather, and analyze data from multiple sources on the internet, and understand how rovers... (View More)

Learners will read about Mars and then examine an unknown sample (such as a sandwich or "fun size" chocolate bar) to determine if the sample could have come from Mars. The lesson uses the 5E instructional model and includes: TEKS Details (Texas... (View More)

In this activity, students learn that light carries information. Students also discover that infrared (IR) radiation is a form of light that in some cases behaves like visible light and in other cases behaves very differently. For example, some... (View More)