Narrow Search

Materials Cost
Filters: Your search found 16 results.
Topics/Subjects:
Mathematics  
Materials Cost:
$5 - $10  
Sort by:
Per page:

Now showing results 11-16 of 16

This is a lesson about detecting ice on the permanently shadowed craters of Mercury and the Moon. Learners will consider what might be in that ice and will examine why the polar regions of Earth, Mercury and the Moon are colder than elsewhere on the... (View More)

In this activity, students quantitatively evaluate the accuracy of a classification and understand a simple difference/error matrix. Students sort birds into three possible classes based on each bird’s beak: carnivores (meat eaters), herbivores... (View More)

This lesson is comprised of three parts grouped to enable student understanding of classifying organisms. In part one of the lesson, students classify imaginary organisms represented by a mix of breakfast cereals, candies, nuts, raisins, etc.... (View More)

In this activity, students build a model of an active galaxy. From this, they will learn about the geometry of the components of an active galaxy and develop an understanding that different viewing angles can lead to dramatically different... (View More)

This introductory lesson introduces the tool of scientific inquiry, beginning with observations inside and outside of the classroom, looking for changes, perspectives, and patterns. Measuring tools as simple as feet and fists are employed initially,... (View More)

This introductory lesson introduces the tool of scientific inquiry, beginning with observations inside and outside of the classroom, looking for changes, perspectives, and patterns. Measuring tools as simple as feet and fists are employed initially,... (View More)

«Previous Page12 Next Page»