Filters: Your search found 20 results.
Resource Type:
Informative text  
Materials Cost:
$1 - $5  
Sort by:
Per page:

Now showing results 1-10 of 20

In addition to instructions for making a model bee out of polymer clay, this site also contains related information about bees: a fact list, factors that threaten them, suggestions on how to help them, a waggle dance diagram and video, and even bee... (View More)

Keywords: Global warming
Audience: Informal education
Materials Cost: $1 - $5 per student

This is a poster about the Compact Reconnaissance Imaging Spectrometer for Mars (CRISM), an instrument onboard the Mars Reconnaissance Orbiter. Learners can find out what it does and how it works. Then you can go online and start exploring the Red... (View More)

Some bird species appear to respond to extreme weather changes in their native habitat by moving to more hospitable environments. This article discusses the role of NASA satellites, along with field and citizen scientists, in studying that movement.... (View More)

This is an activity about ultraviolet light. Participants will experiment with ultraviolet light sensitive plastic beads, which are generally white but turn colors when exposed to UV light. Participants are informed about the nature and risks of UV... (View More)

This is an activity about asteroids. Learners will shape mashed potatoes into their own odd-shaped asteroids. They can then bake them in the oven to turn them (more or less) asteroid color, and eat them for dinner.

This is a lesson about geologic history. Learners will work together to create models of volcanic lava flows and analyze the layers that form on a planet's surface. They will sequence lava flows produced by multiple eruptions. Students will be asked... (View More)

In this lesson, students explore the cosmic microwave background to understand why a completely smooth (isotropic) background poses problems for the Universe we see today. Students will participate in an engagement activity which demonstrates how... (View More)

Audience: High school
Materials Cost: $1 - $5 per group of students

The purpose of this lesson is to model for students gravitational waves and how they are created. Students will build a simple "Gravitational Wave Demonstrator" using inexpensive materials (plastic wrap, plastic cups, water, food coloring, and... (View More)

Audience: High school
Materials Cost: $1 - $5

In this lesson, students examine the idea of inflation in the Universe using rising raisin bread dough as a model for universal expansion. Students will read the Cosmic Times 1993 edition and use two articles: Pancake or Oatmeal Universe - What's... (View More)

This lesson uses a simple discrepant event to demonstrate the underlying cause for early miscalculation of the size of the Milky Way galaxy. By standardizing the Cepheid period-luminosity relationship without recognizing there were two types of... (View More)

Audience: High school
Materials Cost: $1 - $5 per group of students
«Previous Page12 Next Page»