Narrow Search

Materials Cost
Filters: Your search found 104 results.
Technology Standards:
No  
Resource Type:
Lesson or lesson plan  
Materials Cost:
$1 - $5  
Sort by:
Per page:

Now showing results 1-10 of 104

Common materials such as sand, gravel, pebbles, shells, etc. are used to represent crustal materials from an unknown planet. Students begin by sorting, classifying, and making observations about the sample. Using that information, they must then... (View More)

Using common items - a glass soft drink bottle, a straw, clay and food coloring - students assemble and calibrate a thermometer and then use it to measure outdoor temperatures. Students record and graph the temperature data and, additionally,... (View More)

Keywords: Temperature

This is a lesson about measurement and cratering. Learners will read about the origin of the foot as a standardized unit of measure, work collaboratively to conduct an experiment about cratering, and collect and record data to draw logical and... (View More)

This is an activity about scale. Participants will arrange imagery of Earth and many other space objects in order of their size from smallest to largest, their distance from Earth's surface, their temperature from coolest to hottest, and/or their... (View More)

This is a lesson about measurement and cratering. Learners will read about the origin of the foot as a standardized unit of measure, work collaboratively to conduct an experiment about cratering, and collect and record data to draw logical and... (View More)

Learners will rotate through three stations where they investigate probes and rovers to learn how they are built, learn about the propulsion, navigation, controls and daily handling of spacecraft, gather, and analyze data from multiple sources on... (View More)

Learners will review the structure, content and size of the Solar System. This lesson is designed using the 5E instructional model and includes: teacher training, unit pacing guides, essential questions, a black-line master science notebook, a... (View More)

Audience: Middle school
Materials Cost: $1 - $5 per group of students

This is a lesson about how to answer a scientific or engineering question. Learners will refine the scientific question they generated in Lesson 5 so that it can be answered by data and/or modeling, brainstorm possible solutions for the scientific... (View More)

Audience: Middle school
Materials Cost: $1 - $5 per group of students

Learners will investigate probes and rovers to learn how they are built, learn about the propulsion, navigation, controls and daily handling of spacecraft, gather, and analyze data from multiple sources on the internet, and understand how rovers... (View More)

Learners will read about Mars and then examine an unknown sample (such as a sandwich or "fun size" chocolate bar) to determine if the sample could have come from Mars. The lesson uses the 5E instructional model and includes: TEKS Details (Texas... (View More)

«Previous Page12345 11 Next Page»